2026 թվականի հունվարի 30-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի ունեցավ «Ծաղկաձորն այսօր» խորագրով միջոցառումը, որը մեկ հարթակում միավորել էր ոլորտի ներկայացուցիչներին և գործընկերներին։ Միջոցառման նպատակը Ծաղկաձորի զարգացման իրատեսական և գործնական ուղղությունների ձևակերպումն էր՝ համատեղ քննարկման միջոցով, ինչպես նաև առաջնահերթ խնդիրների բարձրաձայնումը, որոնք պահանջում են համակարգված մոտեցում և գործընկերային համագործակցություն։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց տարածաշրջանի խոշորագույն նախագծերից մեկը՝ «Ծաղկաձոր Հիլս» բազմաֆունկցիոնալ հանգստյան և բնակելի համալիրը՝ իր ներդրումային հնարավորություններով և զարգացման տեսլականով։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Արթ Ռեզիդենս» ընկերության կողմից, որը հինգ ամիս առաջ միացել է «Ծաղկաձոր Հիլս» նախագծին՝ համագործակցելով FYM Hospitality Group-ի հետ և նպաստելով ծրագրի զարգացմանն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառավարման ձևավորմանը։ Բացման խոսքով հանդես եկան Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի խորհրդական Հովսեփ Հովեյանը և Ծաղկաձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով պետական և մասնավոր համագործակցության կարևորությունը տարածաշրջանի կայուն զարգացման համատեքստում։ Tsaghkadzor Hills նախագիծը ներկայացրեց «Արթ Ռեզիդենս» ընկերության սպասարկման բաժնի ղեկավար Հայկուհի Քամալյանը՝ անդրադառնալով կառավարման մոդելին և ծառայությունների կազմակերպմանը։ Նախագծի ներդրումային հնարավորությունները ներկայացրեց «Mixx Up» անշարժ գույքի ընկերության տնօրեն Սարգիս Ներսեսյանը՝ ներկայացնելով ծրագրի եկամտաբերության և երկարաժամկետ արժեքի ձևավորման հեռանկարները։
Միջոցառման շրջանակում կնքվեց համագործակցության հուշագիր նախագծի գործընկերների միջև՝ Նվեր Սաֆարյան («Արթ Ռեզիդենս»), Արա Կարապետյան («Ծաղկաձոր Հիլս» նախագծի հիմնադիր և տնօրեն) և Արմեն Ֆրանգուլյան (FYM Hospitality Group)։
Այնուհետև տեղի ունեցավ պանելային քննարկում, որի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց քաղաքի զարգացման հեռանկարներին, ընթացիկ ծրագրերին և առաջիկա նախաձեռնություններին։ Քննարկումը վարում էր բիզնեսի զարգացման և հաղորդակցության մասնագետ Էդիկ Հարությունյանը։ Պանելային քննարկման մոդերատորը բիզնեսի զարգացման և հաղորդակցության մասնագետ Էդիկ Հարությունյանն էր։ Քննարկմանը մասնակցում էին՝ «Արթ-Գրուպ» և «Արթ Ռեզիդենս» ընկերությունների հիմնադիր Դավիթ Աբովյանը, FYM Hospitality Group-ի հիմնադիր և տնօրեն Արմեն Ֆրանգուլյանը, «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը, Տուրիզմի կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը և Ծաղկաձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը։ Քննարկման ընթացքում ընդգծվեց պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության կարևորությունը՝ ուղղված Ծաղկաձորի կայուն զարգացմանը, ներդրումային գրավչության բարձրացմանը և ամբողջական ենթակառուցվածքների ձևավորմանը։
RIS Resort-ի ներքո գործող հյուրանոցը գտնվում է կառուցման փուլում, և ներդրումային հնարավորությունները բաց են։ Առաջարկվում են ներդրման երեք մոդելներ, որոնք ապահովում են ճկունություն՝ յուրաքանչյուր ներդրողի համար ընտրելու առավել համապատասխան տարբերակը։ Գնորդները կարող են ձեռք բերել անշարժ գույք «Ծաղկաձոր Հիլս»-ում ճկուն, տարաժամկետ վճարման պայմաններով՝ առանց լրացուցիչ տոկոսների կամ օգտվել Ֆասթ Բանկ-ի հատուկ առաջարկից։
«Արթ Ռեզիդենս» ընկերությունը պատասխանատու է համալիրի կառուցապատման կառավարման համար, իսկ FYM Hospitality Group-ը՝ հյուրանոցային հատվածի բրենդի մշակման, կառավարման և ընդհանուր սպասարկման համակարգի ձևավորման համար։

30 января 2026 года в концертном зале «Арно Бабаджанян» состоялось мероприятие под названием «Цахкадзор сегодня», объединившее на одной площадке представителей отрасли и партнёров. Целью мероприятия стало определение реалистичных и практических направлений развития Цахкадзора посредством совместного обсуждения, а также обозначение приоритетных задач, требующих системного подхода и партнёрского взаимодействия. В ходе мероприятия был представлен один из крупнейших проектов региона — многофункциональный курортно-жилой комплекс «Цахкадзор Хиллс», а также его инвестиционные возможности и видение развития.
Мероприятие организовала компания «Art Residences», которая пять месяцев назад присоединилась к проекту Tsaghkadzor Hills, сотрудничая с FYM Hospitality Group и способствуя развитию проекта и формированию системы управления в соответствии с международными стандартами. С приветственными словами выступили президент Армянской ассоциации застройщиков Гурген Григорян, советник председателя Комитета по градостроительству Овсеп Овеян и глава общины Цахкадзор Нарек Арутюнян, подчеркнув важность сотрудничества государственного и частного секторов для устойчивого развития региона. Проект Tsaghkadzor Hills представила руководитель сервисного отдела компании «Art Residences» Айкуи Камалян, рассказав о модели управления и организации услуг. Инвестиционные возможности проекта представил директор агентства недвижимости «Mixx Up Real Estate Company» Саргис Нерсесян, отметив перспективы доходности и формирования долгосрочной ценности.
В рамках мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между партнёрами проекта — Нвером Сафаряном («Art Residence»), Ара Карапетяном (основатель и директор проекта «Tsaghkadzor Hills») и Арменом Франгуляном (FYM Hospitality Group).
Затем прошла панельная дискуссия, посвящённая перспективам развития города, текущим программам и предстоящим инициативам. Модератором обсуждения выступил специалист по развитию бизнеса и коммуникациям Эдик Арутюнян. В дискуссии приняли участие основатель компаний «Art Group» и «Art Residence» Давид Абовян, основатель и директор FYM Hospitality Group Армен Франгулян, президент НПО «Армянская ассоциация застройщиков» Гурген Григорян, председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян и глава общины Цахкадзор Нарек Арутюнян. В ходе обсуждения была подчеркнута важность сотрудничества государственного и частного секторов для устойчивого развития Цахкадзора, повышения инвестиционной привлекательности и формирования комплексной инфраструктуры.
Отель под брендом RIS Resort находится на стадии строительства, и инвестиционные возможности остаются открытыми. Предлагаются три инвестиционные модели, обеспечивающие гибкость и позволяющие каждому инвестору выбрать наиболее подходящий вариант. Покупатели могут приобрести недвижимость в «Tsaghkadzor Hills» на гибких условиях рассрочки без дополнительных процентов или воспользоваться специальным предложением FastBank.
Компания «Art Residence» отвечает за управление строительством комплекса, а FYM Hospitality Group — за разработку гостиничного бренда, управление и формирование общей системы обслуживания.